Кунжут він же сезам, є однією з найдавніших олійних культур і дедалі більше культивується, як унікальне рослина, насіння якої застосовується в багатьох галузях виробництва.
Але найбільше він цінується в кулінарії й навіть у медицині за величезну користь кунжуту для організму, а також пікантного смаку для різних страв.
ПОЛЕЗНІ ВОЙСТВА КУНЖУТНИХ СЕМ'ЯН
- Кунжутні насіння неймовірно багаті на корисну олію, вміст якої досягає 60% від загального складу насіння!
- Кунжут також визнаний чудовим джерелом білка, що займає 20% складу насіння, а також розчинних вуглеводів (до 16% у складі насіння).
- Кунжутне насіння відоме високим вмістом кальцію й антиоксидантів (зокрема вітаміну Е та лігнанів — речовин, що гармонізують ліпідний баланс в організмі та продовжують старіння). Щоправда, у кунжутних перетинах також виявлені оксалати та фітинова кислота, що перешкоджають повноцінному засвоєнню важливих мікроелементів кунжуту. Щоб знизити вміст цих речовин і поліпшити поживні властивості насіння, досить знати деякі кулінарні хитрості. Але про цетиметься трохи пізніше.
МІСТЕННЯ ВІТАМІНІВ І КАЛОРІЙНІСТЬ КУНЖУТА НА 100 Г
Дійсно, по вмісту кальцію насіння кунжуту перевершує навіть такі популярні кальцій-місткі продукти, як сири, сир і йогурти. У 100 грамах неочищеного кунжуту є приблизно 970 мг кальцію!
Однак, у процесі очищення насіння від оболонки вміст кальцію різко зменшується, і в 100 грамах готового продукту залишається всього до 60 мг цього цінного мікроелемента.
Через вміст великої кількості олії, калорійність кунжуту така сама висока, як і в більшості інших насіння. Фактично, кунжутні насіння на половину складаються з жиру, тому їх калорійність становить 575 ккал на 100 грамів продукту. Зрозуміло, калорійність і поживні властивості кунжуту залежать від початкового розміру та якості самих насіння.
ЛЕЧОБЛИВЕ СВІЙСТВА КУНЖУТА ДЛЯ ЗДОРОВ'Я ЧАСУ
Завдяки наявності в олії кунжуту органічних і поліненасичених жирних кислот, насіння сезаму здавна очоляє рейтинг найкорисніших і найкорисніших насіння з будь-коли відкритих людиною.
З історії кунжуту відомо, що цілюще насіння цієї рослини увійшло до складу еліксиру молодості, а давні фальшиві жінки вживали кунжутне насіння в чистому вигляді по 1 ст. ложці на день.
Такі мікроелементи, як магній, залізо, цинк, фосфор і, звичайно, кальцій, роблять кунжут унікальним рослинним поклажам для зміцнення і підтримки нашого здоров'я. Крім низки вітамінів, кунжут містить життєво необхідну клітковину (рослинні волокна для природного очищення організму), фітин — речовину, яка відновлює мінеральний баланс в організмі та рідкісний сезамін — найсильніший антиоксидант, що знижує рівень холестерину в крові та перешкоджає розвитку безлічі хронічних захворювань (зокрема й онкологічних). Разом із сезаміном бере участь у регулюванні рівня холестерину та така речовина, як бета-ситостерин.
Рибофлавін, що входить до складу кунжуту, відомий своїм цілющим впливом на травну та кровотворну систему людини, здоровий ріст і розвиток дитячого організму.
ПОЛЬЗА КУНЖУТА ДЛЯ ЖІНОЧІ
Небагато з насіння здатні так сприятливо впливати на жіночий організм, як насіння льону та кунжуту. Саме кунжут є продуктом краси та здоров'я для жінок. Він не тільки зміцнює волосся й нігті, покращує стан шкіри, стимулює внутрішні процеси організму, але й має найвищу властивість заміни жіночих статевих гормонів природним фітоестрогеном. Саме тому кунжут так корисний жінкам після 45 років, а також у разі гормональних порушень.
На жаль, багатьом старшим людям і жінкам у період менопаузи відомі неприємні симптоми розвитку остеопорозу (слаблення кісткової тканини), у якому також необхідне регулярне вживання кунжутного насіння.
ПОЛЬЗА КУНЖУТА ДЛЯ МУЖЧИН
Крім високого вмісту в насінні кунжуту поживних речовин, сезам також багатий на флоретин — речовину, що здорово регулює рівень холестину в організмі, у такий спосіб запобігаючи появі зайвої ваги та інших вікових порушень.
Кальцій у кунжуті сприяє не тільки гарній роботі кісток і суглобів, а й приросту м'язової маси, що є важливим чинником для спортсменів і чоловіків, які зміцнюють тіло фізичними навантаженнями.
У КУЛІНАРІЇ
У кулінарії кунжут найвідоміший як приправа: підсушеними перетинами заведено посипати багато хлібобулочних виробів. В азійських країнах кунжут культивується як гарний інгредієнт для десертів: на основі кунжутного насіння виробляють такі відомі східні солодощі, як тахінна халва, козинакі, хумус тощо. Із замоченого та подрібненого у воді насіння кунжуту також виробляють цілюще рослинне кунжутне молоко, здатне повноцінно замінити молочні продукти тваринного походження.
ЗБЕРІГАННЯ КУНЖУ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЙОГО ПОЛЕЗНИХ ВОЙСТІВ
Для того, щоб насіння кунжуту віддали всі свої поживні та корисні речовини, а не втратили їх у процесі обробки, важливо не піддавати їх тривалому обсмажуванню, виварюванню або вимочуванню. Злегка прокалити насіння на повільному вогні рекомендується тільки для усунення антипоживних речовин, що перешкоджають повноцінному засвоєнню кальцію.
Зберігати кунжут рекомендується в неочищеному вигляді в герметичному та сухому контейнері (бажано в темному місці). Якщо ж ви вирішили продовжити термін придатності вже очищених насіння, їх варто зберігати в холодильнику. Так кунжут зберігає свої властивості до 5-6 місяців. Набагато довше зберігається кунжутна олія (термін придатності олії становить приблизно кілька років).
ПРОТИВОПОКАЗАННЯ ДО ЗАСТОСУВАННЯ АБО ПОМІРНОГО ЧАСУ КУНЖУ
За статистикою, у чутливих людей кунжутне насіння викликає алергічні реакції набагато частіше за інші види насіння, тому сезам варто вживати з особливою обережністю і в невеликих кількостях.
Кунжут протипоказаний особам, схильним до тромбозу, сечокамічних захворювань. Кунжут протипоказаний людям із підвищеним вмістом кальцію в організмі, а також тим, хто дотримується дієти з мінімальною кількістю жиру в продуктах.
Категорично заборонено застосовувати кунжут разом із такими речовинами, як щавлева кислота, масаж і похідні естрогенів. Комбінація цих продуктів може призвести до відкладання нерозчинних сполук у нирках людини, у такий спосіб викликав небезпечні хвороби.
Щоб цілюще насіння кунжутудантів тільки користь, пам'ятайте кілька основних правил їхнього застосування, а також міру вживання та якість самого кунжуту.
Основні | |
---|---|
Країна виробник | Україна |
Склад | кунжут |
Користувальницькі характеристики | |
Виробник | Вітамін |
Упаковка | Пакет |
- Ціна: 250 ₴/кг